Tlačové správy
OLO a MHTH podpísali historickú zmluvu, ktorá prinesie teplo pre viac bratislavských domácností. Energia z odpadu zhodnocovaného v ZEVO sa tak stane významnou súčasťou centrálneho zásobovania teplom.
26. 06. 2026

Bratislava, 26. jún 2026 – Spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a MH Teplárenský holding (MHTH) podpísali Zmluvu o budúcej zmluve, ktorá definuje podmienky pre budúce dodávky tepla zo Zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO). Vďaka rozsiahlej sieti centrálneho zásobovania teplom (CZT), tak bude z týchto dodávok môcť v budúcnosti profitovať viac ako 66 tisíc bratislavských domácností. Ide o významný krok pre energetické využívanie odpadu v Bratislave, energetickú stabilitu mesta a ďalší rozvoj systému centrálneho zásobovania teplom v najbližších desaťročiach.
Podpis nadväzuje na Memorandum o porozumení z februára 2026 a potvrdzuje spoločný záujem oboch partnerov pokračovať v dlhodobej spolupráci. Zmluva je dôležitým krokom pre financovanie projektu Modernizácie a ekologizácie ZEVO, pretože predstavuje kľúčovú garanciu tržieb do budúcnosti. Zároveň vytvára predpoklady pre dlhodobú cenovú stabilitu dodávok tepla zo sústavy CZT. Táto spolupráca medzi štátnym MHTH a mestskou spoločnosťou OLO tak prispieva k tomu, aby verejné prostriedky boli využité v prospech Bratislavčaniek a Bratislavčanov.
„Spolupráca so spoločnosťou OLO predstavuje dôležitý krok k diverzifikácii nášho palivového mixu, ktorý zabezpečí nezávislosť a stabilitu sústavy centrálneho zásobovania teplom v hlavnom meste. Teplo vyrobené energetickým zhodnotením odpadu je stabilným lokálnym zdrojom energie a vedie k postupnému znižovaniu závislosti od fosílnych palív. Zároveň vytvára predpoklady pre dlhodobú cenovú stabilitu dodávok tepla pre bratislavské domácnosti aj v čase energetických kríz. Podpis Zmluvy o budúcej zmluve potvrdzuje náš spoločný záujem pokračovať v navyšovaní dodávok tepla, a to až takmer na 10 násobok súčasných dodávok,“ uviedol Adrián Jenčo, generálny riaditeľ MH Teplárenského holdingu, a.s.
„Modernizácia a ekologizácia ZEVO je našou najväčšou a najvýznamnejšou investíciou do odpadovej a energetickej infraštruktúry Bratislavy. Podpis zmluvy s MHTH je významným míľnikom, ktorý potvrdzuje, že projekt napreduje a pripravujeme ho veľmi zodpovedne s dôrazom na jeho dlhodobú ekonomickú efektivitu aj environmentálnu udržateľnosť. Cieľom je maximalizovať benefit pre obyvateľky a obyvateľov Bratislavy,” uviedla Miroslava Čalfová, predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka OLO, a.s.
Dodávky tepla z odpadu sa dotknú viac ako 66-tisíc bratislavských domácností
Spolupráca OLO a MHTH nadväzuje na priame napojenie ZEVO a Výhrevne Juh z roku 2023, ktoré umožnilo po prvýkrát v histórii dodávať teplo vyrobené energetickým zhodnotením odpadu do systému centrálneho zásobovania teplom v Bratislave.
V porovnaní s priemernou dodávkou energií v rokoch 2023 až 2025, sa na základe novej zmluvy mnohonásobne zvýši objem dodaného tepla, pričom tieto dodávky sa dotknú viac ako 66 tisíc domácností zásobovaných zo sústavy CZT v Bratislave. Využívanie tepla vyrobeného z nerecyklovateľného komunálneho odpadu zároveň prispeje k zníženiu spotreby zemného plynu a zníženiu emisií oxidu uhličitého.
Technické prepojenie ZEVO so systémom centrálneho zásobovania teplom bolo zároveň jedným z kľúčových predpokladov pre prípravu projektu Modernizácie a ekologizácie ZEVO. Dlhodobým cieľom oboch partnerov je efektívnejšie využívať miestne energetické zdroje, posilňovať energetickú bezpečnosť Bratislavy a postupne znižovať závislosť od fosílnych palív.
Modernizácia ZEVO je strategická investícia do budúcnosti odpadového hospodárstva Bratislavy
Zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO) sa blíži k hranici svojej životnosti, preto sa pristupuje k jeho modernizácii a ekologizácii plne v súlade s prísnymi európskymi emisnými limitmi. Projekt Modernizácie a ekologizácie ZEVO zabezpečí kontrolu nad nakladaním s mestským odpadom a dostatočnú kapacitu na jeho zhodnotenie s ohľadom na životné prostredie. Mestský odpad bude zariadenie zhodnocovať na elektrickú energiu a vyšší objem tepla pre viac Bratislavčaniek a Bratislavčanov. Ak by OLO nepristúpilo k realizácii projektu, hrozí, že mesto by nevedelo ďalej účinne a ekologicky zhodnocovať nerecyklovateľný odpad, ktorý samo vyprodukuje.
Spoločnosť OLO pokračuje v ďalších krokoch projektu Modernizácie a ekologizácie ZEVO. Aktuálne prebieha verejné obstarávanie na generálneho zhotoviteľa stavby, a preto výsledná podoba investície bude známa po ukončení tohto procesu.
Na fotografii zľava:
Peter Srpoň /člen predstavenstva, finančný riaditeľ OLO/,
Marek Horváth /člen predstavenstva, technický riaditeľ OLO/,
Miroslava Čalfová /predsedníčka predstavenstva, generálna riaditeľka OLO/,
Adrián Jenčo /generálny riaditeľ a predseda predstavenstva MHTH/,
Róbert Spál /riaditeľ úseku podpory riadenia a podpredseda predstavenstva MHTH/.