Bratislavčania píšu históriu Olompiády

(Bratislava, inba 6/2013, str.24 -25) „Každý z nás má šancu urobiť niečo pre čistejšiu, zdravšiu a krajšiu Bratislavu.“

V poslednom čase verejnosť zaujíma téma organizácie olympiády v našej krajine. A mnohí možno netušia, že jednu takú olympiádu tu už máme, a dokonca priamo v Bratislave. Na rozdiel od športovej, v tejto vyhráva každý. A to nielen súťažiaci, ale aj nezúčastnení. Olompiáda je totiž o výkonoch v zbere a separovaní odpadu, ale aj o vzťahu k životnému prostrediu a tímovej hre. O čom všetkom ešte, nám porozprával Dr. Pavel Vitek, riaditeľ úseku obchodu a marketingu v spoločnosti OLO.

Ako vznikol nápad usporiadať Olompiádu?

Na prelome rokov 2011/2012 sme na marketingu i vo vedení spoločnosti OLO premýšľali, s čím novým prísť v komunikácii s občanmi hlavného mesta tak, aby sme podporili ich záujem o problematiku životného prostredia a s tým súvisiaci vzťah k tvorbe komunálneho odpadu a samozrejme jeho separovaniu. Navyše sa blížilo 20. výročie vzniku spoločnosti a chcelo to naozaj silný projekt. OLO je neprehliadnuteľná značka nielen medzi Bratislavčanmi, ale stala sa dokonca obľúbeným krížovkárskym výrazom. Nedávny prieskum vnímania spoločnosti preukázal 84,4 % spontánnu znalosť značky. Bolo teda jasné, že keď správne nastavíme komunikáciu, náš hlas bude vypočutý.

Komu je projekt určený?

Po mnohých stretnutiach a diskusiách sa zrodila myšlienka Olompiády – ušľachtilého zápolenia najmladších Bratislavčanov, žiakov základných, materských a špeciálnych škôl v oblasti, ktorá ich bude sprevádzať po celý život – vzťah k životnému prostrediu, trvalo udržateľnému rozvoju spoločnosti a samozrejme v tom najširšom slova zmysle, ku kvalite ich súčasného a hlavne budúceho života. A keďže sa pohybujeme v oblasti komunálnych odpadov, ktorá sa týka nás všetkých bez výnimky, hlavnou témou sa stalo separovanie odpadu. Odborníci často zvyknú pripomínať okrídlenú frázu – „odpad je cenná surovina, umiestnená na nesprávnom mieste, v nesprávnej forme a v nevhodnom čase.“ No a cieľom Olompiády je naučiť naše deti, a ich prostredníctvom aj dospelých, práve takto komunálny odpad vnímať. Nájsť spôsob, ako zmeniť zaužívané stereotypy správania a priblížiť sa k moderným európskym spoločnostiam, kde je separovanie odpadu a citlivý vzťah k životnému prostrediu absolútnou samozrejmosťou.

Projekt je zameraný iba na samotnú separáciu odpadu, alebo je jeho súčasťou aj vzdelávanie?

Olompiáda má niekoľko prívlastkov. Je to výchovno-vzdelávací, ale i zábavný projekt. Vychádza z myšlienky, že každý z nás má šancu urobiť niečo pre čistejšiu, zdravšiu  a krajšiu Bratislavu. Jeden z jej sloganov nabáda – neseparuj sa, separuj! Je to teda výzva na konkrétne činy.

Samotné separovanie papiera a plastov je len akousi povinnou jazdou olompijských škôl. Viac ako 50% tvoria kreatívne a vzdelávacie aktivity pripravované v spolupráci s jednotlivými školami či s tretími stranami. Tak vznikli aj mnohé tohtoročné projekty.

Súčasťou Olompiády je viacero zaujímavých podujatí. Olompijský filmový festival či OLOart, kde dávate priestor malým umelcom. Ako vzniká program Olompiády?

Práve teraz koncipujeme ročník 2013/2014. Stálymi „disciplínami“ sú separovanie papiera a plastov a v ďalšom ročníku to možno bude i ďalšia komodita. Väčšina ostatných podujatí vzniká na základe nových kreatívnych nápadov či ako spolupráca s tretími stranami a ich existujúcimi projektmi, ktoré majú potenciál celomestskej bratislavskej akcie. Snažíme sa vybrať vždy to najzaujímavejšie, čo z hľadiska načasovania i nápadu zarezonuje v žiackej komunite. Preto sme napríklad prijali minuloročnú ponuku Zdena Cígera na zorganizovanie Olompijských majstrovstiev v hokejbale v čase MS v hokeji. Podobne vznikol aj nápad uskutočniť Olompijský filmový festival s tradičným organizátorom festivalov Ekotopfilm, s pánom Pavlom Límom. Školopovinnej mládeži sme prostredníctvom zaujímavých filmových enviro- dokumentárnych projektov, výstav fotografií a umeleckých diel zo separovaného materiálu a besied so známymi osobnosťami predstavili myšlienky TURológie, separovania, recyklovania, odpadového hospodárstva ako celku a ochrany životného prostredia. Program festivalu bol zostavený z troch samostatných tematických dní, ŠESŤ KONTINENTOV ODPADU, ŽIVOT V BLÍZKEJ BUDÚCNOSTI a SVET NÁŠ KAŽDODENNÝ. S deťmi diskutoval prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, neúnavný cestovateľ Luboš Fellner z CK Bubo, historik Pavel Dvořák, riaditeľ spoločnosti GeneralPlastic Peter Krasnec, PR manager spoločnosti Mercedes – Benz Iľja Majda, zakladateľ Zelenej hliadky Matúš Čupka. Nesmierne nás potešil fakt, že prihlasovanie účasti na toto podujatie sme museli zastaviť po piatich dňoch od jeho spustenia, keďže účasť v rekordnom čase potvrdilo 1217 detí a pedagógov z bratislavských základných škôl. Odozva na akciu bola mimoriadna. Zrejme festival zopakujeme aj na budúci rok.

Olompijské majstrovstvá v hokejbale sa uskutočnia pod patronátom úspešného hokejistu Zdena Cígera. Budú mať deti možnosť stretnúť sa s ním, poprípade zahrať si hokej?

So Zdenkom Cígerom sa deti určite stretnú a môžu si odniesť aj fotografiu s jeho podpisom. Hrať ale nebude, lebo je hlavný organizátor celého podujatia.

Je separovanie odpadu dostatočne diskutovanou témou v spoločnosti?

Diskutovanou možno áno, len v reálnej praxi zatiaľ nevidno rukolapnejšie výsledky. Diskusia okolo nového a veľmi žiaduceho, moderného zákona o odpadoch už „postihla“ dve vládne garnitúry a nezdá sa, že by spela k želateľnému výsledku. Nejednoznačný zákon aj v oblasti separovaného odpadu spôsobuje problémy v celej spoločnosti, vrátane odpadového hospodárstva Bratislavy. Máme záväzok voči Európskej únii dosiahnuť 50-percentnú úroveň separovania odpadu v roku 2020. Nemyslím si, že sme na to pripravení.

Ako je na tom so starostlivosťou o životné prostredie dnešná mladá generácia?

Určite lepšie ako mladá generácia pred nimi. Environmentálna výchova sa dostala do osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na základných školách. Globalizácia informácií, predovšetkým prostredníctvom obľúbeného internetu, čo je preferovaný komunikačný nástroj mladých, umožňuje prístup k naozajstným environmentálnym tragédiám dnešného sveta. Moria kontaminované plastami, miznúce dažďové pralesy, skládky odpadov vo veľkosti rozlohy našej Bratislavy. To, čo mi zásadne chýba, je premyslený a účinný systém prezentácie tejto problematiky v spoločnosti a hlavne v médiách. Jeden zmysluplný, pravdivý a dobre odpromovaný TV seriál o problémoch životného prostredia u nás a vo svete by mal určite oveľa väčší význam a dopad ako občasné výkriky v médiách o lokálnych kriminálnych činoch „milovníkov“ životného prostredia. Budúce silné environmentálne povedomie, sa – ako verím – u nás rodí prostredníctvom množstva miestnych, i keď veľmi záslužných iniciatív bez výraznejšej podpory štátu.

Víťaz v olympiáde získava zlatú medailu. Čo čaká na víťazov Olompiády?

Zlatá olympijská medaila v skutočnosti hovorí o tom, že človek – športovec dosiahol v nejakej disciplíne naozaj mimoriadny výkon. Bratia Hochschornerovci sú členmi nášho olompijského výboru. Viem, ako tí chlapci tvrdo pracujú a koľko odriekania ich stoja dosahované úspechy. Keď sme ich oslovili, či sa stanú tvárami Olompiády, neváhali ani chvíľku. Videli svet, sú veľmi úzko prepojení s jedným z prírodných živlov – vodou a majú čo povedať najmladšej generácii.

Víťazi našej Olompiády nemusia splniť také náročné kritériá ako olympijskí víťazi. Ale z druhej strany, aj Olompiáda už napísala svoje veľké príbehy. Spomeniem len jeden za všetky. Otvorenie prebiehajúceho ročníka Olompiády v Jarovciach nebolo náhodné, ten nultý totiž vyhrali práve jarovskí žiaci. Do súťaže sa ich zapojilo 127 a spolu vyzbierali vyše 3630 kilogramov papiera a 630 kilogramov plastu. „Chytila sa toho celá mestská časť, ľudia zbierali pre deti, vnúčatá, susedov, pre príbuzných. A deti to povzbudilo, zvíťazili predsa z celej Bratislavy,” opísal nultý ročník súťaže starosta Pavel Škodler. Okrem zaujímavej finančnej odmeny získala škola aj putovný pohár v stvárnení mladého bratislavského dizajnéra Juraja Výboha. Teda aj takto vyzerá víťazstvo v Olompiáde.

Na ktorú časť Olompiády sa najviac tešíte vy osobne?

Samozrejme na vyvrcholenie Olompiády 2012/2013, 19. júna na Partizánskej lúke. Po minuloročnej skúsenosti tam očakávame okolo dvetisíc bratislavských detí a pedagógov a veríme, že opäť sa nám spoločne podarí vytvoriť neopakovateľnú olompijskú atmosféru, plnú poučenia, hier a zábavy. Určite sa tam stretnú všetci priaznivci olompijskej myšlienky a spoločne sa potešíme i zo zaslúžených spoločenských ocenení, ktoré Olompiáda, teda jej účastníci doteraz získali.

(Zlatý mravec a tretie miesto v súťaži Enviroskar v roku 2012, Slovak Gold v roku 2013).

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *