Filmový festival OLOMÁNIE

„Neberme túto planétu ako samozrejmosť…“

Aj táto myšlienka odznela na piatom ročníku filmového festivalu OLOMÁNIE, ktorý slávnostne otvorili primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, generálny riaditeľ OLO a.s. Branislav Cimerman, riaditeľ NATUR-PACK Michal Sebíň, prezident APOH Peter Krasnec a členka projektu OLOMÁNIA Adela Banášová.

Každým podujatím celoročného výchovno-vzdelávacieho projektu sa snažíme o naplnenie jeho hlavného cieľa – naučiť najmladšiu generáciu Bratislavčanov triediť, cez ňu osloviť dospelých a pripomenúť, že triedenie nie je voľba, ale zákonom stanovená povinnosť. Každý rok sa zúčastní trojdňového filmového festivalu viac ako 1 200 detí a žiakov  základných, materských a špeciálnych škôl. Prvé štyri roky sa výber filmov a diskusií predovšetkým točil okolo troch farieb triedenia odpadu a jeho recyklácie. Tento rok nás pri zostavovaní programu za srdce chytili slová Leonarda di Capria: „Neberme túto planétu ako samozrejmosť…“ Preto sme  vybrali filmy, ktoré poukazujú na to, ako niektoré krajiny sveta dokážu spotrebovať všetko a ako málo potrebujú k životu v protiklade k tým, v ktorých konzum presahuje zdravý rozum. Naše pozvanie prijal slovenský dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý vo svojich filmoch zachytáva predovšetkým myšlienku „neprodukcie“ odpadu. Sprevádza nás po krajinách, ktoré sú tak zaostalé, že prebytok buď nepoznajú alebo sú tak duševne vyspelé, že si uvedomujú dôsledky ľahostajnosti niektorých národov a snažia sa im predísť. Druhým hosťom festivalu je dokumentarista podmorského sveta Jaroslav Blaško, ktorý predstaví filmy z edície Požičaná planéta. Každý jeho film začína myšlienkou, že planéta na ktorej žijeme nám je len požičaná, preto by sme ju mali vrátiť v pôvodnom stave. Zaujímavosťou festivalu je spolupráca s National Geographic, ktorý nám zapožičal film zo svojej produkcie s názvom „Je s nami koniec?“ Film zachytáva súčasné problémy spojené s klimatickými zmenami a hľadá riešenia ako ďalej. Najmenších účastníkov poteší divadlo Žužu, ktoré pripravilo špeciálne EKO predstavenie.

Každý deň tri hodiny rozprávania príbehov úžasných ľudí, zaujímavých enviro dokumentárnych filmov, fotografií, interaktívnych besied a zvedavých otázok detí,  ktorým sa zaplní skladačka ešte neobjavených pohľadov na svet. Deti sú úžasným publikom, ktoré sa aktívne zapája do vážnych tém. Pomocou takýchto podujatí ako je Filmový festival OLOMÁNIE, ktorý organizujeme ako jedno z viacerých podujatí počas školského roka, sa deťom snažíme netradične pripomenúť dôležitosť triedenia odpadu a jeho význam v odpadovom hospodárstve. Nestačí len rozprávať, deti sa musia dotknúť, zažiť, spolupodieľať sa, cítiť zodpovednosť a spolupatričnosť.

Ing. Karin Zvalová
Marketingový manažér

Tel: +421/2/50 110 128
Mobil: +421/918 110 556
e-mail: zvalova@olo.sk

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *