Mesiac exkurzií u smetiarov

(6.5.2015, Bratislava) Spoločnosť OLO a.s. aktívne využíva jeden z najefektívnejších nástrojov vzdelávania a osvety, exkurzie. V rámci Olompiády, celoročného výchovno-vzdelávacieho projektu OLO, navštívilo 240 detí základných škôl Spaľovňu a dotrieďovacie linky papiera a plastu vo Vlčom Hrdle, 250 žiakov recyklačný závod General Plastic a 200 detí zo šiestich materských škôl absolvovalo smetiarsky kurz pre najmenších, ktorý splnil sen väčšiny z nich, „akože“ šoférovať smetiarske zberné vozidlo. Účastníkov exkurzie oslovilo oceľové mesto Spaľovne, kde všetko riadia dva obrovské železné drapáky hádžuce do kotla, čo im príde pod „ruku“, ručné triedenie plastu a papiera, zistili čo je škvara a ako vzniká a dozvedeli sa, že ročne bratislavská spaľovňa termicky zneškodní 110 tisíc ton komunálneho odpadu. Odpovedalo sa im na otázku čo s odpadom, ktorý už nie je možné inak zužitkovať, že moderná technológia spaľovne umožňuje z tepla, ktoré vzniká pri spaľovaní odpadu, vyrobiť elektrinu.

Novinkou tento rok bol smetiarsky kurz pre najmenších, ktorý sa tešil veľkému záujmu. Deti doslova žiarili, keď si mali možnosť nasadiť zbernú nádobu na zberné vozidlo a stlačiť gombík smer hore a dole. A koľko radosti spôsobilo trúbenie za volantom obrovského auta. Samozrejme dozvedeli sa, že smetiari pracujú okrem nedieľ a dvoch sviatkov každý deň, že ich nohy chránia oceľové špičky topánok, že auto váži 18 ton alebo že ročne najazdia v Bratislave zberné vozidlá 1 milión kilometrov. Nevedeli si predstaviť 370 ton odpadu, ktorý sa denne odvezie do Spaľovne a tak im to pracovníci prirovnali k futbalovému štadiónu naplneného odpadom do výšky 5,5 metra.

Tretia séria exkurzií pod názvom „Príbeh plastovej fľaše“ sa uskutočnila v spolupráci so spoločnosťou General Plastic, a.s., jediným podnikom zaoberajúcim sa recykláciou a výrobou PET fliaš a fólií na Slovensku. Zaujímavý odborný výklad si vypočulo 250 detí, ktoré oslovili informácie o plastových kokpitoch stíhačiek, o rozložiteľnosti skla v prírode, či o výrobe flisových vetroviek z PET fliaš. Príťažlivá bola však prehliadka samotného závodu, kde si žiaci pozreli krok za krokom vznik novej PET fľaše.

Ing. Karin Zvalová
Marketingový špecialista

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *