Olománia má zelenú EKO stopu už sedem rokov

Téma „odpady“ sa stáva globálnou celospoločenskou otázkou a každé podujatie je ideálnou príležitosťou upozorniť ľudí na to, aby sa zamysleli nad dôležitosťou svojich aktivít vo vzťahu k životnému prostrediu a predovšetkým k ďalším generáciám. Pretože ako hovorí jeden z ambasádorov výchovno-vzdelávacieho projektu Olománia, filmový dokumentarista Jaroslav Blaško –„Našu planétu sme nezdedili od našich otcov, požičali sme si ju od našich detí.“ Spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) sa prostredníctvom projektu Olománia snaží deťom a žiakom zdôrazniť ich dôležitosť v celom odpadovom reťazci. Ak každý jeden z nás a nezáleží na veku, vzdelaní, či spoločenskom postavení, sa bude správať zodpovedne, môže zmeniť myslenie tých druhých a tým posunúť veci k lepšiemu.

Koniec školského roka je vyhodnotením a poďakovaním všetkým za účasť na projekte Olománia, ktorý bratislavská mestská spoločnosť OLO realizuje už sedem rokov. Odborníci tvrdia, že výsledky eko výchovy sa ukážu po 20-30 rokoch, je to beh na dlhé trate. Cieľom projektu je naučiť všetkých obyvateľov hlavného mesta, práve cez deti, správne nakladať s komunálnym odpadom, osvojiť si pojmy recyklácia, ochrana životného prostredia, separácia odpadu a spoločenská zodpovednosť.

Súťaž v zbere papiera a plastov so slávnostným vyhodnotením na konci školského roka je pre všetky deti, zo zapojených 116 základných, materských a špeciálnych škôl, odmenou. Vo štvrtok, 20.6.2019 na Primaciálnom námestí v Bratislave odmenili 1 500 detí a pedagógov ambasádori projektu – herec Lukáš Latinák, zástupkyňa SR na Impact summite OSN pre udržateľný rozvoj Monika Babčanová, spevák Majk Spirit, spisovateľ Daniel Hevier, partner projektu riaditeľ spoločnosti NATUR-PACK a.s. Michal Sebíň, či nový primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý bol zároveň slávnostne pokrstený a pridal sa k nám, ktorí odpad separujeme. Program podujatia osviežilo vystúpenie Emmy Drobnej, kapely Rytmika a Paci-Pac. O pohybovo – vzdelávací workshop sa postaral Chameleon Land a nechýbalo ani smetiarske vozidlo OLO.

Víťazný pohár v tomto roku si odniesla Spojená škola internátna (SŠI) Svrčia, druhé miesto potešilo Materskú školu Štrabáčik  a tretie Materskú školu Linzbothova. TOP zberačom papiera sa stala ZŠ SNP Ostredková a TOP zberačom plastu SŠI Svrčia. Školu v prírode, ktorá bola vylosovaná z TOP zberačov tohto roku,  získala ZŠ Ostredková.

Každé dva mesiace sa deti bratislavských škôl zapojených v projekte Olománia zúčastňujú podujatí, ktorých bolo za sedem rokov realizácie projektu takmer 50. Filmový festival je potešením očí a mysle, Olo art je oslavou umenia z recyklovaného odpadu, exkurzie sú nielen výletom, ale tiež sledovaním recyklácie v praxi a vyvrátením pochybností o tom, či má naozaj zmysel triediť odpad. Bonusy Olománie – návšteva bratislavskej ZOO či absolvovanie mobilnej dopravnej výchovy, potešili každého účastníka projektu. Tento rok sme boli poctení spoluprácou s organizátorom Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Olománia bola totiž súčasťou týchto zelených majstrovstiev.  Naši účastníci vo vypísanej súťaži dokázali, že im EKO téma nie je ľahostajná a ich odmenou bolo 60 lístkov na hokej.

Za sedem ročníkov projektu Olománia sa vyzbieralo 1 049,6 ton papiera, 209,3 ton plastu.  Aj touto cestou by sme sa radi poďakovali ambasádorom projektu, ktorí ho podporujú a aktívne sa ho zúčastňujú pri každej možnej príležitosti, partnerom a pedagógom, bez ktorých by projekt nemal taký úspech u detí. Ďakujeme! Organizácia každého podujatia so sebou prináša aj špeciálnu výzvu v podobe zodpovednosti vo vzťahu k životnému prostrediu. Veríme že aj to naše podujatie a celoročná výchova plní svoj cieľ.

Ing. Karin Zvalová
Odborný referent marketingu
Zodpovedná za projekt Olománia

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *