OLOMPIÁDA 2012 odštartovala

OLOMPIÁDA - OTVORENIE
Bratislava 14.3.2012 (OTA – Olompijská tlačová agentúra)
 Žiaci Základnej školy na Ostredkovej ulici v bratislavskom Ružinove, dnes slávnostne odštartovali nultý ročník Olompiády, zábavno-športovej súťažnej hry bratislavských škôl v separovanom zbere komunálneho odpadu.

Za zdravšiu a krajšiu Bratislavu je mottom dlhodobej súťaže, ktorú pripravila bratislavská samospráva v spolupráci so spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu ( OLO a.s.) Symbolický Olompijský oheň zapálil Milan Ftáčnik, primátor hlavného mesta, a oddnes aj predseda Olompijského výboru, podľa ktorého by táto aktivita mala významne prispieť k formovaniu vzťahu detí k ochrane životného prostredia. Základnú školu Ostredkova dnešným dňom zdobí certifikát „Olompijská škola – chránime životné prostredie.“ Roman Achimský zo spoločnosti OLO a.s. vyjadril pri tejto príležitosti presvedčenie, že prostredníctvom detí sa podarí zvýšiť aj účasť dospelých na separovaní komunálneho odpadu v hlavnom meste. Veď Bratislavčania ročne vyprodukujú viac ako 170 tisíc ton odpadu a z nich vyseparujú len asi 25% druhotných surovín. Pričom priemer vyspelých európskych krajín je 50 % a viac.

Neseparuj sa a separuj! S touto výzvou sa detskí „olompionici“ obracajú na obyvateľov hlavného mesta. Zapojte sa do separovania odpadov v domácnostiach, aby čo najmenej užitočných surovín skončilo na skládkach komunálneho odpadu a v spaľovniach. Ambíciou tohto záslužného projektu je vyslať silné posolstvo obyvateľom Bratislavy, že o kvalite svojho života môžu veľkou mierou rozhodnúť aj sami, a že jednou z ciest je i separovanie komunálneho odpadu.

Projekt „Olompiáda“ je koncipovaný ako dlhodobý program a jeho autori sa nechali inšpirovať tohoročnými Letnými olympijskými hrami v Londýne a druhý vrchol bude mať o tri roky v čase Zimnej olympiády v Soči. Okrem podpory triedenia odpadu a súťažno-vzdelávacích aktivít na základných, materských a špeciálnych školách v oblasti environmentálnej výchovy má ambíciu v priebehu troch rokov vytvoriť v Bratislave „olompijské“ hnutie, ktoré bude v sebe integrovať rozdrobené miestne aktivity širšie zamerané na zlepšovanie kvality života, predovšetkým v oblasti trvalo udržateľného životného prostredia.

Za prvé tri dni od spustenia projektu prostredníctvom web stránky Kvalitazivota.sk sa do neho elektronicky prihlásilo už 27 bratislavských škôl s celkovým počtom 4 860 žiakov. Organizátori veria, že tento počet niekoľkonásobne narastie, nakoľko školy sa do neho môžu zapojiť kedykoľvek v priebehu hier. Veľké olompijské finále je pripravené na 15. júna 2012 a na víťazov čakajú naozaj hodnotné ceny od partnerov a sponzorov Olompiády.

Žiaci zo ZŠ Ostredkova sa vybláznili s píšťalkami i PET fľašami, ktoré vyzbierali. Asistoval im pri tom primátor – pán Ftáčnik.

Základnú školu Ostredkova dnešným dňom zdobí certifikát „Olompijská škola – chránime životné prostredie“ 

 

Čestnej úlohy zapáliť olompijský oheň sa výborne zhostili žiaci ZŠ Ostredkovej Anton Bledý (na fotke) a Barborka Vargová. 

 

  
 
 
 

Je odštartované. Olompiáda začala písať prvé stránky svojej histórie. 

Na záver držiac sa motta „za zdravšiu a krajšiu Bratislavu„, sme kopu PET fliaš hodili kam patria – do žltej nádoby.

O projekte OLOMPIÁDA

Projekt olompijských hier je koncipovaný ako dlhodobý program a jeho autori sa nechali inšpirovať tohoročnými Letnými olympijskými hrami v Londýne a druhý vrchol bude mať o tri roky v čase Zimnej olympiády v Soči. Okrem podpory triedenia odpadu a súťažno-vzdelávacích aktivít na základných, materských a špeciálnych školách v oblasti environmentálnej výchovy má ambíciu v priebehu troch rokov vytvoriť v Bratislave „olompijské“ hnutie, ktoré bude v sebe integrovať aktivity širšie zamerané na zlepšovanie kvality života, predovšetkým v oblasti trvalo udržateľného životného prostredia.
Projekt Olompiády je otvorený pre dobré kreatívne nápady súčasných i budúcich partnerov hier a ľudí s naozajstným vzťahom k Bratislave a jej životnému prostrediu. No a samozrejme k deťom.

Medzi osobnosťami, ktoré projekt doteraz podporili sú:
  • Svetoznámy grafik a pedagóg Dušan Junek, autor loga Olompiády,
  • majster slova a štetca, slovenský básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár a hlavne vnímavý priateľ detí, Daniel Hevier – pracuje na hymne olompiády
  • autor olompijských plagátov, známy karikaturista Alan Lesyk …
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *