OLOmpijský Filmový Festival – OFF

(21.02.2014, Bratislava/OLO/OTA)Trojdňový Olompijský filmový festival máme úspešne za sebou. Jeho druhého ročníka sa zúčastnilo 1227 účastníkov z 22 základných, materských a špeciálnych škôl. O čom bol?  Predovšetkým o ľuďoch, o ich vzťahu k prírode, ale i  k sebe samým, o odpade a následne o recyklácií, o zamyslení sa nad tým, čo v živote naozaj potrebujeme. Deti robia malé hlúposti nad ktorými sa usmejeme, opravíme a ukážeme im správny smer. Dospelí však robia chyby, ktorých dôsledky sa mnohokrát nedajú zvrátiť a ovplyvňujú život nás všetkých. Cez úžasné enviro dokumentárne filmy, fotografie a interaktívne besedy so zaujímavými ľuďmi deti objavili ešte neobjavené pohľady na svet. Snáď sa práve im podarí napraviť v budúcnosti často už  „nenapraviteľné“. Hovorí sa, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom, ale platí aj iné príslovie,  „Odpad náš každodenný a smeti okolo nás je vizitka ľudí žijúcich v krajine“ .

OFF je „IN“ a otvoril nové obzory deťom, ktoré každý deň menia svet. Olompijský filmový festival organizuje spoločnosť OLO a.s. v spolupráci s Ekotopfilmom. Festival bol otvorený  netradične, symbolickým zasadením troch stromov, na podporu myšlienky jedného šesťročného chlapca, Félixa Finkbeinera, ktorý si zaumienil, že zasadí milión stromov. My sme sa k nemu pridali a na tri školy, minuloročných víťazov Olompiády poputujú tie naše, lipa, čerešňa a biely agát. Program smetiarskeho festivalu bol zostavený z troch samostatných tematických dní, OBJAV V SEBE ČLOVEKA, KDE KONČÍ NEKONEČNÝ PRÍBEH, PRETOŽE ŽIJEM DLHŠIE AKO TY!

Naše pozvanie prijali Peter Lím, generálny riaditeľ Ekotopfilmu, herec a humorista v jednej osobe, Lukáš Latinák, ktorý doslova nadchol deti históriou skla a doplnil prednášku Michala Sebíňa z Natur-Packu. Cestovateľ Ľuboš Fellner rozprával o pár dňoch strávených s ľuďmi vysokými po lakeť, Pygmejoch a doplnil o svoje zážitky úžasný film režiséra Pavla Barabáša „Deti džungle“. Informoval obecenstvo v sále o splnení úlohy, vztýčení  olompijskéj vlajky na severnom póle a podelil sa o svoje zážitky z týždňovej práce smetiara.  Dokumentárny film o recyklácii mobilných telefónoch a výstava dnes už historických kusov  podporilo zbierku, ktorá bola dobrovoľnou vstupenkou na toto podujatie. Vyzbieralo sa celkom 430 telefónov. Recyklácia nápojových plechoviek a záchrana potravín bola témou pre Ľubomíra Augustína zo spoločnosti Reclay Slovensko, Adelu Banášovu členku Olompijského výboru a doktora cez správnu životosprávu Igora Bukovského. Festival sme ukončili rozprávaním o spoločenskej zodpovednosti každého z nás s herečkou Petrou Polnišovou a recyklácií plastov s Petrom Krasnecom, prezidentom asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve.

Deti boli úžasným publikom, ktoré sa aktívne zapájalo do vážnych tém o problémoch, ktoré trápia našu zem. Ďakujeme pedagógom za ich podporu a účasť, na tomto už tradičnom podujatí, ktorú potvrdili za necelé dva dni. Netradičné formy vzdelávania možno pomôžu deťom odniesť si aspoň jednu myšlienku, ktorú posunú ďalej. Ak áno, potom festival splnil svoju domácu úlohu.

 Ing. Karin Zvalová
marketingový špecialista

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *