Olompiský filmový festival – festival u smetiarov

(V Bratislave, 16.03.2016) „Človek je zodpovedný nie len za to, čo robí, ale aj za to, čo nerobí a mal by.“ Lao´c
Práve tieto slová veľkého čínskeho mysliteľa, ktoré vyslovil pred viac ako dvomi tisícročiami, nás oslovili pri hľadaní ústrednej myšlienky OFF, Olompijského filmového festivalu, ktorý spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO a.s). v spolupráci s MFF Ekotopfilm, organizovala už po štvrtýkrát v rámci celoročného projektu Olompiáda. Týmto spôsobom sa OLO snaží vzdelávať najmladších obyvateľov Bratislavy a cez nich osloviť dospelých a pripomenúť im, že triedenie nie je voľba, ale zákonom stanovená povinnosť.
Prvý deň z trojdňového festivalu máme úspešne za sebou. Zúčastnilo sa ho viac ako 320 detí základných škôl. Program bol predovšetkým o ľuďoch, o ich vzťahu k prírode, ale i  k sebe samým, o odpade a následne o recyklácií, o zamyslení sa nad tým, čo v živote naozaj potrebujeme.  Snažili sme sa upozorniť deti, že len snaha zmeniť svet nestačí, že človek musí prebrať zodpovednosť za to čo robí, nerobí, ale predovšetkým musí začať od seba. Tri hodiny rozprávania príbehov úžasných ľudí, zaujímavých enviro dokumentárnych filmov, fotografií, interaktívnych besied a zvedavých otázok detí,  ktorým sa zaplnila skladačka ešte neobjavených pohľadov na svet.
Pozvanie na podujatie prijali ľudia, ktorým nie je ľahostajná téma festivalu, členovia Olompijského výboru, moderátorka Adela Banášová, cestovateľ Pavel Fellner, ktorý v priebehu 30 minút previedol deti svetom odpadu, od Antarktídy po vyprahnutú Afriku, riaditeľ MFF Ekotopfilm Peter Lím, odborníci z odpadového hospodárstva, organizátor podujatia generálny riaditeľ OLO Branislav Cimerman, riaditeľ spoločnosti NATUR-PACK Michal Sebíň a prezident APOH Peter Krasnec.
Kongresová sála ožila dokonca aj spevom, keďže ponuku členstva v Olompijskom výbore slávnostne prijal spevák Majk Spirit. Jeho pieseň „Zamotaný“ oslovila v sále malých aj veľkých a neseparovala ľudí, keďže úsmev sa objavil na každej tvári. Zodpovedal nespočetné množstvo otázok a keďže vyrastal v „enviro rodine“ v téme plával ako ryba vo vode.
Deti boli úžasným publikom, ktoré sa aktívne zapájalo do vážnych tém o problémoch, ktoré trápia našu zem. Netradičné formy vzdelávania možno pomôžu deťom odniesť si aspoň jednu myšlienku, ktorú posunú ďalej. Ak áno, potom festival splnil naše predsavzatia.
Festival pokračuje 17. marca pre najmenšie deti, pre ktoré sme pripravili pár filmov ako aj reláciu Fidlibum z produkcie STV venovanú smetiarom, či divadielko Žužu. V piatok sa podujatia zúčastnia, okrem základných aj špeciálne školy.  Programom bude sprevádzať Roman Juraško, ktorý predstaví publiku mladých autorov filmov o odpade zo ZUŠ Albrechta, speváka Martina Haricha, Moniku Babčanovú zo spoločnosti Colombiana, ktorá porozpráva o zvláštnych orechoch La Tagua, ktoré sa stávajú odpadom po dopadnutí na zem, a samozrejme, téma odpadu pre odborníkov sa určite nevynechá.
Pomocou takýchto podujatí ako je OFF, ktorý sa organizuje ako jedno z viacerých podujatí počas školského roka, sa deťom snažíme netradične pripomenúť dôležitosť triedenia odpadu a jeho význam v odpadovom hospodárstve. Nestačí len rozprávať, deti sa musia dotknúť, zažiť, spolupodieľať sa, cítiť zodpovednosť a spolupatričnosť, len tak si osvoja tak obyčajnú tému, ktorá niekedy môže byť „cool“.

Ing. Karin Zvalová
marketingová manažérka

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *