Veľké finále Olománie

„Neseparuj sa, separuj!“

Množstvo vytriedeného odpadu v rámci Bratislavy síce každoročne stúpa, ale  pomalšie ako prihlasovanie nových škôl do projektu Olománia. Aj tieto oficiálne štatistiky sú dôkazom toho, že naučiť triediť odpad dospelých je beh na dlhé trate. Pod heslom „NESEPARUJ SA – SEPARUJ!“ už siedmy rok bratislavská mestská spoločnosť OLO a.s. organizuje výchovno-vzdelávací projekt  Olománia, do ktorého je zapojených viac ako 22 tisíc účastníkov zo 116 materských, základných a špeciálnych škôl. Hlavným cieľom projektu je naučiť všetkých obyvateľov hlavného mesta, cez deti, správne nakladať s komunálnym odpadom, osvojiť si pojmy recyklácia, ochrana životného prostredia, triedenie  odpadu a spoločenská zodpovednosť.

Veľké finále, ktorého sa dnes zúčastnilo približne 1 500 účastníkov, je vyvrcholením celoročnej snahy v hlavnej disciplíne projektu, súťaže v zbere plastu a papiera, ktorú sprevádzajú podujatia ako S OLO zadarmo do ZOO, marcový trojdňový filmový festival, festival umenia, či májový mesiac exkurzií. Na každom našom podujatí sa snažíme deťom zdôrazniť ich dôležitosť, dôležitosť jednotlivca, v tomto odpadovom reťazci. Pretože len tým, že každý jeden z nás a nezáleží, či je to dieťa alebo dospelý, sa bude zodpovedne správať k okoliu, môžeme zmeniť myslenie tých druhých a posunúť veci vpred. Snahu súťažiacich ako aj pedagógov, ktorí sú neodmysliteľnou súčasťou projektu, dnes prišli na Hlavné námestie podporiť ambasádori Olománie – Majk Spirit, Lukáš Latinák, Ľuboš Fellner, Adela Vinczeová a primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal. Ambasádori pasovali netradičným spôsobom, medzi seba novú posilu, filmového dokumentaristu sveta pod hladinou vody, environmentalistu a potápača, Jaroslava Blaška, ktorý sa už niekoľko rokov zúčastňuje podujatí a ktorý na javisko vystúpil v odeve jemu blízkom, potápačskom. Deti, okrem muziky na bubny a odpad v podaní kapely Rytmika, ekologického turné Thomasa Puskailera, koncertu Majka Spirita, sa pobavili na predstavení ODPADla nám hodina!, ktorého scenár napísal ambasádor projektu Daniel Hevier a vzniklo v spolupráci so spoločnosťou NATUR-PACK a.s, absolvovali mobilnú dopravnú výchovu s Mestskou políciou, vybicyklovali si cukrovú vatu, či spoznali svet zvieratiek priamo v meste, ktoré boli pre deti neskutočnou atrakciou, zatrúbili si na smetiarskom aute Mercedes, z ktorého ich kamaráti smetiari nevedeli dostať von. Víťaznou školou projektu v tomto školskom roku sa stala Spojená škola internátna Svrčia, ktorá bola aj víťazom v zbere plastu, čo do vyzbieraného množstva. Na druhom mieste sa umiestnila MŠ Štrabáčik a tretie miesto získala MŠ Fairyland. Medzi ocenenými boli aj základná škola Ostredková ako TOP zberač papiera, čo do množstva, či ZŠ Mierová a MŠ Kaméliová a Linzbothova. Z TOP tridsaťpäťky tabuľky Olománie sa vylosoval víťaz ceny o školu v prírode SŠI Svrčia.

Pri prvých úvahách o projekte pred piatimi rokmi sme ani netušili, ako si projekt deti a učitelia obľúbia. Nesmierne nás tešia pozitívne reakcie, s ktorými sa pri plánovaní každého nového podujatia stretávame. Projekt zaraďuje laická, ako aj odborná verejnosť medzi jedinečné svojho druhu v odvetví odpadového hospodárstva. Za sedem ročníkov projektu (konal sa aj nultý) sa vyzbieralo skoro 900  ton papiera, 170 ton plastu a uskutočnilo sa 40 jedinečných podujatí, ktoré neboli iba jednodňovými podujatiami, ale mnohé trvali aj 25 dní. Vzory sú pre deti veľmi dôležité a nielen tie, ktoré majú doma v nás rodičoch, učiteľoch, ale musíme poďakovať aj ambasádorom projektu, ktorí ho podporujú a aktívne sa ho zúčastňujú pri každej možnej príležitosti. – spisovateľ Daniel Hevier, hokejista Zdeno Cíger, kozmonaut Ivan Bella, kajakári bratia Hochschornerovci, cestovateľ Ľuboš Fellner, moderátori Adela Vinczeová a Vlado Voštinár, herci Lukáš Latinák a Petra Polnišová, filmový dokumentarista Pavol Barabáš, speváčka Misha, Adam Ďurica, Zuzka Smatanová, či Majk Spirit, ilustrátor Alan Lesyk, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a nový člen, dokumentarista, Jaroslav Blaško.

Každý rok o tomto čase rekapitulujeme ročník projektu, ktorý sa uzatvára a začíname postupne plánovať ten nový. Vždy si povieme, možno to bude posledný, pretože Bratislavčania už predsa poznajú tri farby triedených kontajnerov a vedia triediť. Avšak štatistiky separovaného odpadu nás veľmi rýchlo vyvedú z omylu, preto sa tešíme v septembri na ďalší, už ôsmy ročník Olománie.

Na záver nám zostáva, len zablahoželať víťazom tohto ročníka ale nielen tým oficiálnym tabuľkovým, ale každému účastníkovi projektu, pretože víťaz je každý kto separuje!

Ing. Karin Zvalová
Marketingový manažér

Tel: +421/2/50 110 128
Mobil: +421/918 110 556
e-mail: zvalova@olo.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *