Vyhlásili sme vojnu odpadu a neporiadku!

Vyhlásili sme vojnu odpadu a neporiadku! - ZŠ s MŠ Bratislava – Rusovce(OTA – Olompijská tlačová agentúra/ ZŠ s MŠ Bratislava – Rusovce) Pred siedmimi rokmi sme so žiakmi základnej školy v Rusovciach prvýkrát uskutočnili brigádu zameranú na zber plastových fliaš. Územie Zemníka, na ktoré sme sa vtedy zamerali, bolo tak znečistené, že nám to vtedy nedalo nevyzbierať aj iné veci, ktoré hyzdili túto krásnu lokalitu neďaleko Rusoviec.

Čistenia sa každoročne zúčastňovalo približne tridsaťpäť žiakov, čo je len jedna malá skupinka. 40 až 50 vriec odpadu ročne, ktoré sme vyzbierali počas tých šiestich rokov, síce nie je až tak veľa, no veď sme malá škola, i keď s veľkým srdcom.

Tento rok sme sa do odpadu i neporiadku pustili trochu inak!

Povedali sme si: „Prečo by sa mala separovať len skupinka vyvolených „veľkáčov“, keď sa môžu inak vzdelávať aj ostatní žiaci ?“ A napokon, viac rúk, viac roboty.

No to len tak na okraj… Veru, na mlaď treba ísť všelijako, lebo ako sa hovorí, keď sa nechce, je to horšie, ako keď nemôžeš. Veď to poznáte.

Našich žiakov vychovávame a učíme už dlhodobo k environmentálnemu vnímaniu blízkeho okolia, ale i celej našej planéty vôbec. Robíme projekty o prírode, zapájame sa do súťaží. Minulý týždeň sme mali napríklad projektové vyučovanie o vode.

Najnovšie sme sa zapojili do OLOMPIÁDY – súťaže bratislavských škôl, žiakov a detí v separovanom zbere.

Deň Zeme je až 22. apríla, ale kto sleduje prírodu vie, že už vtedy je časť neporiadku zarastená zeleňou. Preto sme si vybrali na čistenie prírody koniec marca.

V štvrtok, 29. marca dopoludnia, teda nastúpila do boja s odpadkami skoro celá rusovská základná škola! Išli všetky ročníky, okrem prváčikov.

Mali sme dva hlavné ciele: vyčistiť les od odpadkov, a pritom triediť plasty, ktoré sme dávali do žltých vriec.

Žiaci i pedagógovia vyzbrojení všetkým potrebným, zamierili tentoraz do chráneného územia Drienkového lesa.

Počasie nám vyšlo. Nálada medzi žiakmi bola výborná, i keď sa iste našli jedinci, ktorým sa do boja s neporiadkom a špinou nechcelo. Entuziazmus ostatných žiakov, ktorí boli nadšení pomocou prírode, no i tým „iným vzdelávaním“, ich odsunul na vedľajšiu koľaj.

Nazbierali sme 20 vriec čistého plastu a  veľkokapacitný kontajner  zmiešaného odpadu.
Výzbroj (vrecia, ochranné pracovné  prostriedky, veľkokapacitný kontajner  a ostatné…) zabezpečila spoločnosť OLO a RUSEKO, m. p..

Ak si uvedomíme, že snáď aspoň polovica žiakov už nebude hádzať plastové fľaše, papiere a iné tam, kde nepatria, lebo bytostne videli a zažili, ako sa bezbranná príroda trápi s odpadom, nebol deň, ktorý sme strávili mimo lavíc, vôbec zbytočný.

Alena Jurčová
ZŠ s MŠ Bratislava – Rusovce

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *