Zelená stopa na cestách je povolená!

Rozhovor s PhDr. Petrom Plevom, hovorcom Mestskej Polície.

 

Už štyri roky Mestská Polícia podporuje projekt Olománie.Tri mesiace, od apríla – do júna sme s Vašou  pomocou deťom materských a žiakom základných škôl umožnili sa zorientovať na cestách, vo svete značiek a dopravných predpisov. Samozrejme, že tento edukatívny program organizujete už niekoľko rokov aj mimo projekt Olománie, Máte nejaké novinky, ktorými si tento rok výučbu projektu obohatil?

Novinky v dopravnej výchove pomocou nášho mobilného dopravného ihriska sme žiadne v tomto roku nezaviedli. Tento projekt totiž robíme už niekoľko rokov a za ten čas sme vychytali takpovediac všetky jeho detské choroby. Osvedčil sa nám model zložený z dvoch častí a to krátkej prednášky o význame dopravných značiek, o správaní sa v cestnej premávke a samozrejme aj o tom, čo všetko je výbavou správneho mladého cyklistu – teda nielen dobré tenisky a bicykel, ale hlavne prilba na hlavu a reflexné prvky. Samozrejme, to platí a o veľkých cyklistoch.

 

 

V poslednom čase mám dojem, že deti napodobňujú svojich rodičov a snažia sa vyhnúť povinnostiam, porušujú dávne pravidlá a zákazy, ale svoje práva ovládajú dokonale. Ako to vidia deti na tvojich hodinách plných zábavy spojených s adrenalínom simulácie reálnej križovatky?

Najväčšiu radosť majú decká práve zo semafóru. Farby na ňom poznajú a veľmi dobre vedeli, že žltá farba na ňom znamená povel „naštartovať“ – to majú možno aj od rodičov, ktorí majú autá vybavené štart-stop systémom. Naše kolobežky, ktoré na ihrisku používame zatiaľ týmto systémom vybavené nie sú. Preto táto farba pre malých kolobežkárov znamená pripraviť sa. No a keď sme už pri svetelným signálom riadenej križovatke, niektoré decká nám kde tu jazdili aj na červenú, prípadne aj na žltú. Vraj bežne to tak robia aj ich rodičia.

 

 

Páčia sa deťom hodiny dopravnej výchovy? A čo ich zaujalo najviac? Mení sa ich vkus?

Samozrejme, naše praktické dopravné výchov y sa škôlkárom a školákom mimoriadne páčia. Veď na nich sa naučia stále niečo nové a podľa toho nového ak sa budú správať aj v reálnej cestnej premávke verím, že dopravná nehodovosť detí nám opäť o niečo poklersne a to to aj nám mestským policajtom predovšetkým ide.

 

 

Snažíme sa deti v projekte Olománia učiť, že aj malý krok jednotlivca, malá vec, pomôže tej veľkej, zachrániť svet okolo nás. Aká je tá tvoja ekologická stopa?

Aká je moja ekologická stopa? Správať sa voči okoliu tak, aby sme ho zbytočne neznečisťovali, aby sme čo sa dá recyklovali. Teda plasty odkladali tam, kam patria, papier a staré noviny nepatria do komunálneho neho odpadu – zrecyklovať ho je možné niekoľkonásobne a takto zrecyklovaného papiera je možné vyrobiť nový a na ten nový vytlačiť krásne omaľovávanky, ktoré sme deťom po skončení dopravných výchov rozdávali. A z vyzbieraných plastov je možné napokon vyrobiť aj nové plastové dopravné značky, ktoré na našom malom dopravnom ihrisku používame. Čiže nezabúdajme – papier patrí do modrého kontajnera, plasty na najlepšie cítia v žltom kontajneri, do toho čierneho patrí komunálny odpad a zelený kontajner je určený na sklo.

 

Ing. Karin Zvalová
Odborný referent marketingu
Zodpovedná za projekt Olománia

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *