Aj malé deti dokážu pomôcť…

(20.04.2012 MŠ Švantnerova 1, Bratislava ) Deti a kolektív Materskej školy Švantnerova v Bratislave inšpirovala téma  Olompiády, – nie je dôležité zvíťaziť, ale zapojiť sa! Vyhrávame vlastne všetci! Vyhrávame zdravšie a krajšie prostredie, v ktorom žijeme, hráme sa, v ktorom trávime voľný čas…

Projekt nás nadchol preto, lebo si uvedomujeme dôležitosť ochrany životného prostredia a s tým spojený zber a recykláciu odpadov. Malé deti treba vychovávať príkladom, preto aktivity, ktoré boli organizované u nás v škole s rodičmi, boli o to zaujímavejšie, že deti cítili spolupatričnosť a záujem tých najbližších.

Spoločne s deťmi sme začali jednoduchými aktivitami v rámci pobytu vonku, brigádami a zberom odpadkov na školskom dvore. Po víkendoch  sme čistili okolie materskej školy. Pridali sa aj rodičia, s ktorými sme okrem zberu plastov a papiera vymysleli pre deti zaujímavú aktivitu: využitie PET fliaš na výrobu hada. Pospájaním 942 fliaš sme vytvorili hada Švantneráka. Deti s rodičmi sa zabavili a fľaše sme v konečnom dôsledku odovzdali do OLO. Tiež sme z nich vyrábali lampášiky, ktoré boli efektné hlavne vo večerných hodinách.

V mesiaci apríl sme zorganizovali výchovný metodický deň, v ktorom  sme ukázali pedagógom z Dúbravky a blízkeho okolia, že dôležitý je odkaz pre budúcnosť. S využitím digitálnych technológií sme pripravili plagát na pozvanie rodičov na EKO akciu, ukázali sme si ako sa recykluje papier (vymixovaním a rozvaľkaním), ktorý sme využili na výrobu vodníkov. Vodníkov preto, lebo sme pozorovali digitálnym mikroskopom rôzne druhy vôd a hlavne tie znečistené. Deti dokázali rozprávať o tom, čo sa v prírode smie a čo nie. Vytvorili sme si vlastné pracovné listy, ktoré sme spoločne plnili. Farebné vrchnáky z PET fliaš nás inšpirovali na vytváranie obrázkov krajiny, akú by sme chceli mať.

Práve zážitkové učenie v deťoch zanechá posolstvo, prečo treba separovať odpad a že oni môžu mať to výsostné právo, niečo pre to urobiť.  Denne ukazujeme deťom cestu, ktorou sa majú uberať. Veríme, že nás budúcnosť presvedčí o tom, že deti pochopili dôležitosť a nutnosť separovania a recyklácie odpadu.

Video o činnosti MŠ si môžete pozrieť tu

PaedDr. Gabriela Strýčková

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *