Francúz prebáda siedmy kontinent – horu plastu v Tichom oceáne.

Patrick Deixonne zostal pri veslárskych pretekoch v roku 2009 šokovaný z odpadu, s ktorým sa v mori stretol. Pre túto vedeckú expedíciu sa rozhodol preto, aby varoval pred ekologickou katastrofou, ktorá nastáva v severovýchodnej časti Tichého oceánu. „Táto hromada odpadu leží vo vodách, kam len málokedy zavítajú obchodné alebo turistické lode. Medzinárodné spoločenstvo sa o to doteraz takmer nezaujímalo,“ povedal.

Deixonne odštartuje misiu nazvanú Siedmy kontinent 2. mája 2012 zo San Diega v Spojených štátoch. Loď na ktorej sa bude plaviť prejde za mesiac 4 630 kilometrov medzi Kaliforniu a Havajom, kde výskumník Charles Moore v roku 1997 náhodne objavil túto neuveriteľnú kopu plastového odpadu. Doteraz ju v rokoch 2006 a 2009 študovali len dve americké expedície. Odpad sa hromadí na mieste, kde sa stretávajú morské prúdy, ktoré sa stáčaj pod vplyvom rotácie Zeme a vytvárajú obrovský vír nazvaný gyrus.

Dostredivá sila pomaly nasáva odpad smerom k centru tejto špirály, ktorá je zrejme jednou z najväčších známych na svete: jej obvod meria 22 000 kilometrov a má asi 3,5 milióna kilometrov štvorcových. „V každom z piatich gyrov na svete je odhadom niekoľko desiatok miliónov ton odpadu“ vysvetľuje biológ Georges Grépin., vedecký porada. Predovšetkým sa jedná o plastový mikroodpad v hĺbke 30 metrov.

Pri tejto misii bude vyskúšaný receptor na plaváku, ktorý skonštruovali študenti, ktorý má zistiť živé organizmy a planktón v plastovom odpade a zmapovať znečistené zóny prostredníctvom satelitu, čo bude svetová premiéra.

Počas misie vypustia dvanásť plavákov amerického úradu National oceanic and atmospheric administration, programu UNESCO pre štúdium oceánu a mládežníckeho projektu Argonautica, ktoré majú umožniť tisíckam študentov vo svete študovať morské prúdy.

                                                                                                      Marketingový tím OLO a.s.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *