Siedmy ročník filmového festivalu Olománie

Siedmy ročník trojdňového filmového festivalu Olománie privítal dnes 450 žiakov základných a špeciálnych škôl. Program festivalu sa zameria nielen na základné témy, akými sú triedenie a recyklácia odpadu, o ktorých sa budú deti rozprávať s odborníkmi odpadového hospodárstva, ale aj na netvorbu odpadu.

Hostí podujatia vyspovedala ambasádorka projektu Olománia Adela Vinczeová, ktorá zároveň pokrstila novú ambasádorku projektu, Moniku Babčanovú, šperkárku, ktorá je zástupkyňou SR na Impact Summite OSN k téme Udržateľný rozvoj a tiež laureátkou Mierovej ceny. Každým podujatím celoročného výchovno-vzdelávacieho projektu sa snažíme o naplnenie jeho hlavného cieľa a to naučiť najmladšiu generáciu Bratislavčanov triediť a cez ňu osloviť dospelých a pripomenúť, že triedenie nie je voľba, ale zákonom stanovená povinnosť. Dnešní odborní hostia, riaditeľ spoločnosti NATUR-PACK a.s. Michal Sebíň a prezident APOH Peter Krasnec sa zhodli, že deti sú úžasným publikom, ktoré sa aktívne zapája do vážnych tém. Deti potrebujú zvýšiť adrenalín, o ktorý sa tento deň postaralo vyhlásenie víťazov súťaže, ktorá prebiehala v spolupráci s organizátorom Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Témou súťaže bolo vybrať si krajinu, účastníka Majstrovstiev, a popísať situáciu odpadového hospodárstva v nej. Víťaz súťaže, ZŠ na ul. I. Bukovčana 3. bol ocenený v podobe lístkov na hokej pre celú triedu za projekt Dánsko. Podmienkou bol  tímový duch pri práci, tak ako to je pri hokeji. A keďže aj v hokeji zohráva šťastie veľkú úlohu, taká istá cena bola vylosovaná zo všetkých zapojených škôl a získala ju 6. A zo ZŠ SNP Ostredkova 14 za prácu Kanada. Ceny slávnostne odovzdal bývalý slovenský reprezentant Ján Lašák, naša hokejová legenda.

Každý rok sa snažíme do programu filmového festivalu Olománie zaradiť niečo nové, iné, čo by ho nielen spestrilo, ale aj motivovalo jeho účastníkov zmeniť svoje návyky k lepšiemu. Výber filmov je v porovnaní s odbornými diskusiami, ktoré festival dopĺňajú zameraný na netvorbu odpadu alebo lepšie povedané poukazujú na to, ako niektoré krajiny sveta dokážu spotrebovať všetko a ako málo potrebujú k životu v protiklade k tým, kde konzumný spôsob života presahuje zdravý rozum človeka. Deti mali možnosť sledovať filmovú novinku od dokumentaristu a ambasádora projektu Paľa Barabáša, Tieň jaguára. Film sa nesie v myšlienke, v strate úcty spoločnosti k zemi, vode, vzduchu i všetkému živému. Autor nás núti zamyslieť sa nad programovateľnosťou človeka všetko si kúpiť a stratou spolupatričnosti s planétou Zem. Ďalším hosťom festivalu bol dokumentarista podmorského sveta Jaroslav Blaško, ktorý predstavil ukážky z pripravovaného filmu Kód draka a Vek smetí z edície Požičaná planéta.

Naše pozvanie do diskusií v druhý a tretí deň prijali ambasádor projektu spevák Thomas Puskailer a obľúbenec detských pódií spevák Miro Jaroš, ktorí sa podelia o svoje „odpadové“ skúsenosti. Chladný pozdrav z Antarktídy prinesie cestovateľ Ľuboš Fellner, ktorý pozná snáď už všetky kúty Zeme a preto vie vymenovať tie najčistejšie, ale aj najšpinavšie časti sveta.

Pomocou takýchto podujatí, akými je filmový festival Olománie, ktoré bratislavská mestská spoločnosť OLO organizuje, ako jedno z viacerých podujatí počas školského roka, sa deťom snažíme netradične pripomenúť dôležitosť triedenia odpadu a jeho význam v odpadovom hospodárstve. Nestačí len rozprávať, deti sa musia dotknúť, zažiť, spolupodieľať sa, cítiť zodpovednosť a spolupatričnosť. Možno sa budeme opakovať, ale na to aby sme zmenili svet, či myslenie iných ľudí, nestačia len prázdne slová, musíme začať, každý z nás, v prvom rade od seba. My sa snažíme! A 23 tisíc detí sa každý rok už 7 rokov snaží ten svet zmeniť. A ako ste na tom vy?

Ing. Karin Zvalová
Zodpovedná za projekt Olománia

Tel: +421/2/50 110 128
Mobil: +421/918 110 556
e-mail: zvalova@olo.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *