Veľké Olompijské finále

(Bratislava 23.6.2015) Na dnešnom podujatí, Veľkom finále Olompiády, netiekol pot z tropických horúčav ako po predchádzajúce tri ročníky, ale pršalo ako z krhle. Približne osemsto detí a učiteľov obsadilo areál FitCampu na Drieňovej ulici, aby sa dozvedeli výsledky celoročného výchovnovzdelávacieho projektu Olompiáda, ktorý združuje už 106 materských, základných a špeciálnych škôl, čo predstavuje 20200 detí.

Predtým, ako sa dozvedeli výsledky, si však najprv zasúťažili. Osem prihlásených družstiev hralo už tretí ročník Olompijského hokejového turnaja pod záštitou Zdena Cígera. Vyhrala ZŠ Trnková, ktorá si odniesla putovnú plaketu vyrobenú z dvadsiatich Cígerových hokejok, na druhom mieste ZŠ Mierová a na treťom sa umiestnila ZŠ Vazovova. Prvý rok, a hneď v daždi, sa hral Futbal cup pod záštitou Dušana Tittela. Ani dážď neodobral chuť žiakom štvrtých a piatych tried v ich zápolení. Na prvom mieste sa umiestnila ZŠ Černyševského, na druhom ZŠ Bieloruská a treťom Mierová. Putovný pohár, tak ako vždy, bol tiež separovaný a to z plechoviek a starých hliníkových lyžičiek a vidličiek. Disciplína pre materské a špeciálne školy, separovaný päťboj, sa vzhľadom na počasie nekonala, ale spoločnosť deťom robili členovia olompijského výboru Adela Banášová a Lukáš Latinák a do tretice ich doplnil herec Robo Jakab. Vlna emócií, súťaženia a spontánnej radosti rezonovala celým areálom. Víťazom sa stal každý, kto separoval. Okrem súťaží pre deti bola pripravená aj súťaž pre pedagógov, jazda zručnosti na aute Smart. Deti mali možnosť získať mobilný telefón výmenou za starý v tombole.

Ale každý celoročný projekt musí mať aj oficiálnych víťazov. Po troch rokoch, s rozdielom len 40 bodov, zvíťazila Spojená internátna škola Svrčia, na druhom mieste sa umiestnila ZŠ s MŠ Trnková a tretia bola Špeciálna škola Karpatská. Najlepšou materskou škôlkou sa opäť stala MŠ Dudvážska. Výsledky súťaže potvrdzujú posolstvo, že separovať môže každý! Školu v prírode od CK Twistovo, losovaním z desiatich najlepších škôl z Olompijskej tabuľky, získala Špeciálna škola Karpatská.

Zber papiera a plastu sa prepočítava v priemere na žiaka, no napriek tomu víťazmi projektu sú všetko malé školy. Aby sme motivovali aj školy s vyšším počtom žiakov, pred dvomi rokmi sme začali vyhodnocovať zber aj v absolútnych číslach. Víťazmi tak v zbere papiera ako aj plastu sa opäť stali žiaci zo ZŠ Trnková. V porovnaní s minulým rokom sa vyzbieralo 24,4 ton plastu, čo je o 5 ton plastu viac a 148 ton papiera, čo je o 33 ton papiera viac. Za štyri ročníky Olompiády, keďže sa konal aj jej nultý ročník, sa vyzbieralo 65,7 ton plastu a 399,8 ton papiera.

Myšlienka Olompiády, „NESEPARUJ SA – SEPARUJ!“, rezonovala počas celého roka vo forme súťaží a podujatí pre deti s cieľom naučiť ich správne nakladať s komunálnym odpadom, osvojiť si témy ako recyklácia, ochrana životného prostredia a separácia odpadu. Deti sa zúčastnili 5 výchovno-vzdelávacích podujatí a finále. S OLO ZADARMO DO ZOO, Olompijský Filmový Festival v spolupráci s Ekotopfilmom, OLOart, EXKURZIA, V SPAĽOVNI, PRÍBEH PLASTOVEJ FĽAŠE, či SPOZNAJ OLO AUTO pre najmenších. Novými členmi Olompijského výboru sa stali primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, speváčka Misha, filmový dokumentarista Pavol Barabáš a dvorný ilustrátor Alan Lesyk. Cieľom tohto projektu je cez deti osloviť dospelých a naučiť ich triediť.

Ing. Karin Zvalová
marketingový špecialista

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *